KOŚCIÓŁ POKOJU
Kościół? - wiem!
Nie ... nie wiem raczej ...
Czym on jest?
Fundamenty, ściany, okna - w nich witraże ...
Dzwony
I organy.
A może coś więcej, coś głębiej, coś dalej?
Stoi samotna budowla na wzgórzu.
Otwarte wrota zapraszają tych,
Którzy zawsze wierni trwają
I tych co z twarzą kamienną, nieczułą
I tych plecami odwróconych
I tych pogubionych ...
A w progu Chrystus jak matka w domu
Z kromką nadziei w najczulszych dłoniach:
" TO JEST CIAŁO MOJE ..."
Patryk Drozdowski - " Chwila zamyślenia "
Tak długo już żyję, podróżuję bądź gdzie, a Dolny Śląsk był mi taki odległy. No może Wrocław zaliczyłem już kilka razy. A inne miasta, inne ciekawe, bardzo ciekawe miejsca ?
W tym roku we wrześniu miałem okazję dotknąć kilku miejsc tego regionu. Byłem między innymi w Świdnicy. Piękna barokowa katedra z jedną z najwyższych w Polsce wieżą i barokowym wyposażeniem. Niestety przebogaty, jak niektórzy o nim mówią, ołtarz główny niewidoczny. Zabudowany rusztowaniami , zasłonięty folią. Wiele innych detali wystroju również w renowacji. Szkoda. Może jeszcze kiedyś tu zawitam.
W Świdnicy poza katedrą jest inny, wart zwiedzenia kościół. To Kościół Pokoju. Słyszałem o nim, wiedziałem, że warto tam zaglądnąć, więc jestem.
pomiędzy wiekowymi drzewami ... kościół :
"Kościół Pokoju"... Z tą nazwą spotkałem się, wiedziałem, że drugi kościół o tej nazwie jest w Jaworzu, a trzeci był w Głogowie, ale nigdy nie zastanawiałem się skąd ta nazwa. Jest Matka Boża Pokoju to dlaczego nie może być kościół.
Dopiero tu na miejscu zdobyłem informację o źródle nazwy. Kościół ten został wybudowany, podobnie jak też wspomniane kościoły w Głogowie i Jaworzu, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. Był to długotrwały konflikt wojenny pomiędzy protestanckimi państwami Europy, a katolicką dynastią Habsburgów. Po podpisaniu pokoju, na mocy Traktatu Westfalskiego cesarz Ferdynand, dla zachowania pokoju zezwolił w swym katolickim kraju, na Śląsku, wybudować trzy świątynie protestanckie. Jednym z warunków ograniczających budowę było to, że kościół miał być zbudowany z nietrwałych materiałów (drewna, gliny,słomy, piasku). Warunek ten został spełniony. Przy budowie nie użyto również gwoździ. Tak to powstały te trzy "Kościoły Pokoju", kościół świdnicki funkcjonuje od roku 1657.
świdnicki "Kościół Pokoju" :
W czasie ograniczonej wolności dla protestantów, ważnym było by kościół pomieścił jak największą liczbę wiernych. I stąd mamy kościół zaliczany do największych drewnianych świątyń na świecie. Na parterze i czterech piętrach empor (antresol) może pomieścić się 7.5 tysiąca osób. Świątynia posiada olbrzymią powierzchnię użytkową (ponad 1000 m2) i kubaturę.
Dla mnie wielkim zaskoczeniem były te właśnie empory. Najczęściej spotyka je się jako jednopiętrowe nad kruchtą. Tu w Świdnicy ilość ich pięter po obu stronach naw sprawia, że można siedzieć tu z zadartą do góry głową i podziwiać.
wnętrze świdnickiego "Kościoła Pokoju" :
Do wyjątkowo cennych elementów wyposażenia kościoła należą jego ołtarz i ambona. Barokowa ambona, dzieło Gotfrieda Augusta Hoffmanna pochodzi z roku 1729. Na jej balustradzie znajdują się rzeźbione alegorie Wiary, Nadziei i Miłości. Ołtarz dzieło tego samego Hoffmanna jest prawie 25 lat młodszy, został zamówiony na 100 lecie kościoła. W jego centrum znajduje się rzeźba "Chrzest Chrystusa", obok są rzeźby Mojżesza, Aarona, oraz apostołów Piotra i Pawła
ambona i ołtarz główny :
Zachowały się też zabytkowe organy z barokowym prospektem z lat 1666-1668.
kościelne organy :
Wszystkie "płaskie" miejsca w kościele - przede wszystkim balustrady empor pokryte są biblijnymi tekstami i ilustrującymi te teksty obrazami.
biblijne teksty na emporach :
Stropy kościoła ozdobione są malowidłami przedstawiającymi sceny z Apokalipsy Św. Jana, a na skrzyżowaniu naw namalowano Trójcę Świętą. Pod tym właśnie wezwaniem jest kościół.
Trójca Święta :
Sąd Ostateczny :
Stropy wokół obrazów, stropy empor i filary malowane są w motywy roślinne.
motywy roślinne malowane na stropach :
Świdnicki Kościół Pokoju należy do parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (luterańskiego) w Polsce. Od roku 2001 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Teraz, po zwiedzeniu Kościoła Pokoju w Świdnicy rozumiem przewodnikowe powiedzenie " nie wolno ci tego miejsca nie odwiedzić ".
a teraz kilka aforyzmów na temat pokoju
i kościoła :
dopóki pokój będzie niezaspokojonym głodem,
dopóki z naszej cywilizacji nie usuniemy przemocy,
dopóty Chrystus się nie narodzi.
jeżeli chcemy zostawić naszym dzieciom planetę,
na której będą mogły bezpiecznie żyć
i realizować wspaniałe obietnice ich życia,
musimy wstąpić na drogę pokoju.
tylko Bóg jest Panem serc;
tylko On może dać prawdziwy i długotrwały pokój;
tylko w Nim powinniśmy pokładać całą naszą ufność.