Jak się nazywa to nienazwane
Jak się nazywa to co zabolało
Ten smutek co nie łączy, a rozdziela
Ta przyjaźń, lub inaczej miłość niemożliwa
To co biegło naprzeciw a było rozstaniem
To wciąż najważniejsze a przechodzi mimo
Ta przykrość byle jaka jak chłodny skurcz w piersi
Ta straszna pustka co graniczy z Bogiem
To - że jeśli nie wiesz dokąd iść
Sama cię droga poprowadzi
Ksiądz Twardowski w zacytowanym wierszu chciał pokazać coś co nie widać, coś co się czuje, albo tylko przeczuwa, a co trudno nazwać
Ja dzisiaj chcę napisać o czymś co dzieli świat, a dokładniej naszą Ziemię na pół, co jest nazwane, a czego nie widać
Jeżeli przyglądniemy się mapie świata, lub globusowi to widzimy taką kreseczkę biegnącą dookoła Ziemi, a nazywana jest, ta kreseczka równikiem. Równik jest nazwany, nawet narysowany na mapie czy globusie, ale jeżeli wyjdziemy w teren to przecież go nie widać.
Tu wtrącę ciekawostkę. Pierwszy globus został najprawdopodobniej wykonany ok. 150 lat przed naszą erą. Pokazywał on zapamiętane przez żeglarzy, albo tylko wyobrażane zarysy brzegów lądu. Lądu tego który można było wtedy poznać. Wyobrażam sobie, że dotyczyło to tylko basenu Morza Śródziemnego.
Natomiast najstarszym polskim globusem jest tzw. Globus Jagieloński z około 1508 roku, na którym zaznaczone są już brzegi poznanej Ameryki.
typowy szkolny globus
na tej mapie widać przez jakie kraje przechodzi równik - nasza kreseczka
Ta kreseczka na mapie czyli równik jest najdłuższym równoleżnikiem, a jego szerokość geograficzna wynosi zero stopni, Równik Ziemi dzieli ją na dwie półkule północną i południową, a jego długość wynosi 40 075 721 m.
Przyznam się, że tą długość znalazłem w encyklopedii i mam wątpliwości co do tak dokładnych danych, co do metra. Według mnie to jego długość jest o 74 i pół cm krótsza, I niech ktoś spróbuje udowodnić mi, że nie mam racji.
Byłem w równiku, to znaczy w Ekwadorze, Bo równik po hiszpańsku znaczy ekwador.
Około 30 km na północ od stolicy Ekwadoru Quito jest takie turystyczne miejsce nazwane Połowa Świata - Mitad del Mundo. To tutaj, na tym terenie wyznaczono linię równika.
Wytyczeniem równika zaczęto się interesować już na początku XVIII w. Francuscy wojskowi, geografowie i geodeci pracowali nad tym dość długo. Dopiero w 1936 w San Antonio do Pichincha zbudowano monument wyznaczający równik.
I tutaj można się zastanowić. Równik ma ponad 40 tys km długości, a tylko w jednym miejscu postanowiono wytyczyć jego położenie ...
aleja geodetów francuskich
W 1979 roku monument ten przeniesiono w inne miejsce do Calacali, a w San Antonio w latach 1979 - 1982 wybudowano nowy 30-to metrowy, piramidalny monument z ważącą 5 ton 4,5 metrową wieńczącą kula ziemską. Wewnątrz monumentu zorganizowano małe muzeum etnograficzne.
Monument ten miał stać dokładnie na równiku. Teraz, kiedy przy pomiarach korzystamy z pomocy satelitów okazało się, że jest on przesunięty na północ o "około" 300 m. To około ująłem w cudzysłów, bo spotkałem różne odległości - 80 m, 240 m ...
Równik rozdziela żółtą kreseczką kulę ziemską na dwie półkule - północną i południową
co wyraźnie widać na zdjęciu niżej :
Żółta kreseczka równika służy przede wszystkim do robienia sobie na niej zdjęć
Żółta kreseczka biegnie ze wschodu na zachód, a może odwrotnie
nasza kreseczka pokonuje różne przeszkody :
kiedy nasza kreseczka trafia na schody
prowadzące do kościoła ....
... biegnie dalej, prosto pod ołtarz
równik równikiem,
a mnie najbardziej podobały się parkowe ławeczki
w formie kolibra